Dzień Misji w bielskim „Reju”

„Zaryzykujcie! Nie bójcie się! Pojedźcie! Zobaczcie! Gwarantuję wam, że przeżyjecie cudowną przygodę swojego życia, która was przemieni, która was ubogaci i która rozwinie waszą osobowość” – tymi słowami siostra Franciszka Polaczek, Wikaria Prowincji Katowickiej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety wzywała do udziału w misjach tych, którzy odczuli powołanie. Być może apel ten rozbudzi marzenia młodzieży Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Szkolnego w Bielsku-Białej, którzy 16 października świętowała w swojej szkole Dzień Misji.

Także inni zaproszeni goście przedstawili uczniom zgromadzonym w auli egzotyczne zakątki ziemi. Pani Agnieszka Mrozińska, misjonarka świecka reprezentująca Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, opowiedziała o swej misyjnej przygodzie w Ghanie i Tanzanii i choć na co dzień uczy języka polskiego w ZPSM w Bielsku-Białej, pozostaje pod wrażeniem muzykalności prostych Afrykańczyków bez muzycznego wykształcenia. Podstawowym warunkiem wyjazdu na misje jest znajomość języków obcych, w szczególności języka angielskiego. Dlatego też Biblijne Stowarzyszenie Misyjne organizuje dla kandydatów na misjonarzy wyjazdy do Anglii, w celu nabrania biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim. O misji im. Wycliff’a opowiedziała przedstawicielka BSM, Anna Marcol. Na zaproszenie organizatorów Dnia Misji przybył także ojciec Emanuel ze zgromadzenia Ojców Białych, zwanych Misjonarzami Afryki, działających na terenie egzotycznego Burkina Faso. W państwie tym muzułmanie, chrześcijanie i wyznawcy religii plemiennych żyją w zgodzie ze sobą. O takiej tolerancji religijnej mogą marzyć chrześcijanie w wielu innych krajach, w których są prześladowani, o czym opowiedział Piotr Żądło, reprezentujący organizację Open Doors. 

Inicjatorem tego wydarzenia była pani dyrektor Gimnazjum i LO Towarzystwa Szkolnego im. M. Reja, Dorota Feodorów, a współorganizatorem – Szkolne Koło „Caritas”, którego przewodniczący, Filip Szczepanik, we współpracy z innymi uczniami i ich rodzicami, zorganizował kiermasz ciast, z którego dochód przeznaczono na działalność Ojców Białych. Poza tym, sekretarz Koła, Mateusz Cebrat, przedstawił prezentację na temat wolontariatu na świecie i misji charytatywnych.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa fotografii Łukasza Sokoła pt. „Najcenniejsza Rzecz”, które powstały ramach projektu „Misja”, realizowanego w Kamerunie, Ruandzie, Demokratycznej Republice Kongo, Burundi i w Polsce.

Mimo że Dzień Misji dobiegł końca pozostawił w nas pytania, na które warto sobie odpowiedzieć: „O czym marzysz?”, „A czego ty pragniesz?”, „Co jest dla ciebie najważniejsze?”

Zobacz zdjęcia…

Relacja i zdjęcia Tomasz Sowiński

Wyślij komentarz