Euro 2012

Trudno – nawet nam (!) – nie zauważyć, że rozpoczyną się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Dziś znalazłam nawet modlitwę przygotowaną przez Krajowe Duszpastersto Sportowców i choć nie jestem kibicem taka forma wsparcia naszej reprezentacji oraz, co ważne – kibiców – bardzo mi się spodobała. Wklajam zatem znaleziony tekst:

Panie Boże, od Ciebie pochodzi wszelkie dobro, bądź z naszą drużyną narodową i kibicami. Pomagaj im w osiągnięciu najwyższych wyników sportowych i strzeż ich od kontuzji. Spraw, by przez swoją postawę byli dumni z ukochanej ojczyzny, czy miejscowości, którą reprezentują. Proszę Cię, Panie, abym zachowywał się godnie jako kibic. Spraw, abym kulturalnie dopingował moją drużynę, szanując drużynę przeciwną i jej kibiców. Pozwól mi przed, w czasie i po meczu zachować obiektywizm i panować nad swoimi emocjami, nad każdym słowem i czynem. Proszę Cię też, bym poświęcając czas na pasje sportowe, nigdy nie zapomniał o Tobie oraz odpowiedzialności za drugiego człowieka. Amen.

Przeczytaj przesłanie Papieża Benedykta XVI na Euro2012:

Watykan, 6 czerwca 2012 r.

Ekscelencjo,
Czcigodny Księże Arcybiskupie,

Na prośbę Jego Ekscelencji Ks. Bpa Mariana Florczyka, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców, przesyłam telegram Ojca Świętego, następującej treści:

Jego Ekscelencja
Ks. Arcybiskup Józef MICHALIK
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Warszawa

Niebawem rozpoczną się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które będą miały miejsce w Polsce i na Ukrainie. To wydarzenie sportowe angażuje nie tylko organizatorów, zawodników i kibiców, ale – na różne sposoby i w różnorakich wymiarach życia – całe społeczeństwo. Również Kościół nie pozostaje obojętny na to wydarzenie, a zwłaszcza na duchowe potrzeby tych, którzy biorą w nim udział. Z uznaniem przyjmuję napływające informacje o zaprogramowanych na tę okoliczność spotkaniach katechetycznych, modlitewnych i liturgicznych.Jak mówił mój umiłowany Poprzednik, Błogosławiony Jan Paweł II, ?potencjał ukryty w sporcie sprawia, że jest on szczególnie ważnym narzędziem integralnego rozwoju człowieka oraz czynnikiem niezwykle przydatnym w procesie budowania społeczeństwa bardziej ludzkiego. Poczucie braterstwa, wielkoduszność, uczciwość i szacunek dla ciała – stanowiące z pewnością niezbędne cnoty każdego dobrego sportowca – przyczyniają się do budowy społeczeństwa, gdzie miejsce antagonizmów zajmuje sportowa rywalizacja, gdzie wyżej ceni się spotkanie niż konflikt, uczciwe współzawodnictwo niż zawziętą konfrontację. Tak pojmowany sport nie jest celem, ale środkiem: może się stać czynnikiem współtworzącym cywilizację i służącym prawdziwej rozrywce, pobudzającym ludzi, by ujawniali swe najlepsze strony, a unikali wszystkiego, co może zagrażać lub wyrządzać poważne szkody im samym lub innym? (28.10.2000).Sport grupowy, jakim jest piłka nożna, jest ponadto – jeśli tak można powiedzieć – szkołą, która uczy szacunku dla drugiego, również sportowego przeciwnika, i osobistej ofiarności na rzecz dobra grupy, a także pozwala dostrzegać talenty każdego zawodnika w drużynie. Jednym słowem pomaga wznosić się ponad logikę indywidualizmu i egoizmu, która często charakteryzuje ludzkie odniesienia, ku logice braterstwa i miłości, która pozwala – na każdym poziomie – budować wspólnie społeczność promującą dobro wspólne wszystkich, którzy do niej należą.Dzieląc się tymi myślami, zachęcam wszystkich, od których to zależy, aby dołożyli starań, by te ważne zawody sportowe były przeżywane jako wyraz najszlachetniejszych dążeń i działań ludzkich, w duchu pokoju i szczerej radości. Bogu w modlitwie polecam duszpasterzy, wolontariuszy, zawodników i kibiców oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie i przebieg Mistrzostw. Wszystkim z serca błogosławię. Watykan, 6 czerwca 2012

 

Benedykt XVI, Papież
Korzystając z okazji przesyłam Księdzu Arcybiskupowi wyrazy najgłębszego szacunku.

Oddany w Panu
Arcybiskup Angelo Becciu
Substytut

Komentarze (1)

avatar

Bóg zapłać s.Zofii za tę modlitwę i artykuł. Trzymajmy przysłowiowe kciuki za naszych piłkarzy. POLSKA TO MY do zobaczenia na skupieniu w najbliższą niedzielę.

Wyślij komentarz