Kolędowanie na Tysiącleciu

Nierozłącznym elementem obchodów Świąt Bożego Narodzenia jest kolęda. Termin kolęda wywodzi się z języka łacińskiego „calendae” i oznacza w dosłownym tłumaczeniu ‚pierwszy dzień miesiąca’. Kolęda w swym pierwszym znaczeniu była, zatem noworoczną pieśnią powitalną i pochwalną na cześć gospodarzy, przekazywała życzenia szczęścia i pomyślności. Kolęda w rozumieniu pieśni religijnej związanej z narodzinami Chrystusa wykształciła się później, wraz z rozwojem i umacnianiem się chrześcijaństwa. W okresie Bożego Narodzenia śpiewamy kolędy, bierzemy udział w różnego rodzaju jasełkach i przedstawieniach, mówiące nam i przypominające o narodzinach Jezusa Chrystusa.
Dnia 6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli), w Parafii pw. M. B. Piekarskiej na Górnym Tysiącleciu odbyło się doroczne Rodzinne kolędowanie z Trzema Królami. Na to spotkanie zostałyśmy zaproszone przez Ks. Krzysztofa Noworta. Wraz z moimi współsiostrami: (Siostrą Wikarią M. Albertą, S. Józefą, S. Zofią i S. Karoliną ), naszą Asp. Magdą oraz dwoma dziewczynami uczestniczyłam w tym kolędowaniu. Rozpoczęło się ono tuż po Mszy Św. wieczornej, oprócz parafian i zaproszonych gości udział wzięli: ministranci i oazowicze, dzieci, schola parafialna, uczniowie Szkoły Muzycznej, Duszpasterze oraz my – siostryelżbietanki. Zostałyśmy zaproszone z okazji trwającego w naszej Archidiecezji Roku Życia konsekrowanego. Śpiew kolęd różnych grup był przeplatany krótkimi tekstami, myślami. Wspólnie spędzony czas w tejże parafii to czas działania Boga, narodzonego dla nas z miłości. To czas wspólnego uwielbienia Boga za dar życia i powołania do świętości. Przy tej okazji dziękujemy ks. Krzysztofowi za zaproszenie nas do tego wspólnego świętowania.

 

s. M. Piotra Wiśniewska

Komentarze 2 komentarze

avatar

Było cudownie!! !z utęsknieniem czekam na powtórkę:):):)pozdrawiam:)

avatar

Dziękujemy za ten miły komentarz! My też czułyśmy się bardzo dobrze w kościele na Tysiącleciu! Przede wszystkim tworzyliśmy wszyscy taką ciepłą rodziną wspólnotę… Oby więcej takich inicjatyw!

Wyślij komentarz