Korowód Świętych

10gn22 października w Bielsku-Białej już po raz X odbył się Korowód Świętych. Artykuł publikuję dziś – w Uroczystość Wszystkich Świętych. Na Korowodzie, którego hasłem przewodnim były słowa: „Wzorem świętych bądźmy miłosierni” nie zabrakło „Elżbietańskich Świętych”, ponieważ delegacja z Parafii św. Jana Chrzciciela w Komorowicach oprócz relikwii znajdujących się w kościele Parafialnym przywiozła także relikwie bł. Matki Marii Merkert oraz znaki św. Elżbiety z naszego komorowickiego klasztoru. Dzieci i młodzież z dużym zaangażowaniem szukały strojów, które odpowiadałyby wizerunkom Świetych, a chetnych do przebrania się było tak wielu, że bł. Matce Marii towarzyszyły również pozostałe Założycielki Zgromadzenia: Franciszka Werner, Klara Wolff i Matylda Merkert. Św. Elżbieta szła w towarzystwie dwóch służącycg: Gudy i Izentrudy, a Dzieci Fatimskie maszerowały w pochodzie razem z Maryją i Aniołem. Z Komorowic przyjechały też dzieci przebrane za św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbego oraz św. O. Pio.

W tym roku zgromadzono około 70 relikwii świętych i błogosławionych z różnych zakątków diecezji. W modlitwie udział wzięły delegacje z 25 parafii z diecezji bielsko-żywieckiej.

Po nabożeństwie z prezentacją relikwii w kościele pw. Trójcy Przejanświętszej w Bielsku-Białej, uczestnicy przeszli do Katedry pw. św. Mikołaja śpiewając Litanie do Wszystkich Świetych. Następnie wszyscy uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył Ks. Bp Roman Pindel„Są w naszej procesji męczennicy, dziewice, wyznawcy, pustelnicy, osoby żyjące według rad ewangelicznych, biskupi, prezbiterzy, osoby, które laur świętości zdobyły w stanie małżeńskim, oraz te, które zyskały świętość jako wdowy” – zaznaczył w homilii . Jak zauważył, Korowód odwołuje się też do 8 błogosławieństw z Ewangelii św. Mateusza i jest swoistym głoszeniem życia szczęśliwego. „Bo błogosławieni to szczęśliwi. Bo wyniesieni na ołtarze żyli według choć jednego z tych błogosławieństw, żyli według drogowskazów ewangelicznych” – dodał ordynariusz.

Wydarzenie było dla mnie wielką radością. Kiedy patrzyłam jak chętnie wszystkie dzieci wcielały się w postacie świętych w moim sercu rosła nadzieja, że oni także chcą kochać Boga i drugiego człowieka podobnie jak Święci, za których się przebierały i których relikwie niosły.

Zobacz zdjęcia… Fot. U. Rogólska-Gość Niedzielny diec. B-Ż

Więcej zdjęć na stronie Diecezji Bielsko-Żywieckiej…

Wyślij komentarz