Boliwia

Boliwia

Boliwia to kraj Ameryki Południowej ze stolicą w La Paz nie posiadający dojścia do morza. Na zachodzie wznoszą się góry a na wschodzie obszar się obniża. Pasmo Andów posiada na terenie Boliwii trzy główne łańcuchy Kordylierów. Na terenach nizinnych przeważa klimat podrównikowy a w samych Andach kontynentalny suchy. W świecie flory przeważają lasy równikowe a także sawanny. Świat zwierząt przedstawiają głównie jaguary, kajmany i tapiry. Boliwia jest jednym z najbiedniejszych państw Ameryki Łacińskiej lecz posiada wiele bogactw kulturowych. Warto zwiedzić konstytucyjną stolicę Sucre, która wpisana jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Casilla 25, SANTA CRUZ DE LA SIERRA

Calle Ingavi N 49

Tel. 00599133553736

herm.desantaisabel.bolivia@wp.pl

Założona 25.08.2006 r.

Dom pod wezwaniem Jezusa Miłosiernego.

Działalność: udzielanie ambulatoryjnej pomocy chorym w ich domach i w domu Sióstr, prowadzenie katechizacji, praca w biurze.

W pierwszych miesiącach urzędowania Matki Generalnej M. Samueli, przed naszym Zgromadzeniem pojawiła się możliwość przeniesienia naszego elżbietańskiego charyzmatu na ziemię boliwijską, do kraju Indian, najbiedniejszego w Andach, najuboższego w Ameryce Łacińskiej.

Matka Generalna M. Samuela po nawiązaniu kontaktu z Jego Ekscelencją Księdzem Biskupem Stanisławem Dowlaszewiczem, odpowiedzialnym za żeńskie i męskie zgromadzenia zakonne w Archidiecezji Santa Cruz, udała się w listopadzie 2005 do Boliwii, by poznać bliżej tamtejszą rzeczywistość. Spotkanie okazało się bardzo owocne w duchowe przeżycia, a odwiedziny poszczególnych parafii w Archidiecezji Santa Cruz pozwoliły wyraźnie odczuć, że kraj ten bardzo potrzebuje kapłanów i osób konsekrowanych.

Santa Cruz – 2006 r.

Ożywiona świadomość misyjna w naszym Zgromadzeniu, dyspozycyjność i gotowość dawania siebie bezgranicznie jest bardzo żywa. Przekonałyśmy się o tym, kiedy za zgodą poszczególnych zarządów prowincjalnych znalazło się kilka sióstr gotowych do podjęcia posługi w dalekiej Boliwii. Ostatecznie ustalono, że w skład pierwszej grupy misjonarek wejdą: S.M. Agnieszka Kubit z prowincji toruńskiej, S.M. Alicja Wudzińska z prowincji włoskiej, S.M. Franciszka Polaczek z naszej prowincji katowickiej 😉 oraz S.M. Teresa Sikorska z prowincji wrocławskiej. Od dnia 1 września 2005 r. przyszłe misjonarki przebywały w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowując się do podjęcia posługi, którą rozpoczęły na ziemi boliwijskiej 25 sierpnia 2006.

Dom w którym zamieszkały nasze siostry usytuowany jest w niewielkiej odległości od kościoła parafialnego pod wezwaniem ?La Sagrada Familia? /św. Rodziny/. Budynek został wyremontowany i wyposażony w niezbędne sprzęty użytku domowego. Staraniem Księdza Biskupa i Księdza Proboszcza zostały nadbudowane pomieszczenia mieszkalne. Dzięki takiemu rozwiązaniu pomieszczeń, siostry od razu urządziły kaplicę z Najświętszym Sakramentem oraz Oratorium Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie Matka Generalna M. Samuela idąc za wzorem naszych Matek Założycielek odmówiła wraz z siostrami misjonarkami Akt Oddania Najświętszemu Sercu Jezusowemu, zawierzając Boskiemu Sercu rozpoczynającą się posługę sióstr w Boliwii, wszystkich ludzi, do których będą posłane oraz mieszkańców Santa Cruz.

Dziś, pełniąc z woli Bożej posłannictwo w tym kraju, nasze siostry udzielają ambulatoryjnej pomocy chorym w ich domach, a także w naszym domu. Posługa ta jest bardzo potrzebna, gdyż różne choroby będące w większości następstwem znacznego zanieczyszczenia wody, powodują często przedwczesną śmierć. Leczenie w klinikach prywatnych jest bardzo drogie, natomiast w szpitalach państwowych brakuje wszystkiego, począwszy od leków po wszelkiego rodzaju środki opatrunkowe. Aby lekarze mogli podjąć leczenie, trzeba zgłaszać się do szpitala z pełnym ekwipunkiem oraz pewną sumą pieniędzy na ewentualne lekarstwa. W związku z tym stanem ogromnych braków socjalnych, smutną kartą boliwijskiej rzeczywistości jest ogromna liczba sierot – stąd wiele domów dziecka prowadzonych przez kościół katolicki.

W rejonie Santa Cruz jest ponad 5 tys. szkół, przy czym około 4 tys. prowadzonych jest przez kościół. Przeważają szkoły katolickie, ale jest także wiele protestanckich czy państwowych. Siostry prowadzą katechizację tamtejszych dzieci i młodzieży, działających w około 60 grupach przy kościele parafialnym, które w soboty i w niedziele mają spotkania grupowe. Siostry włączyły się już od początku swej posługi w animację małych misjonarzy.

Katechizacja przejawia się także w uczestnictwie we wspólnej Eucharystii – połączonej z charakterystycznym dla Boliwii śpiewem i tańcem, oraz żywymi oklaskami, którymi młodzież i dzieci wielbią Pana – która pozwala im w wyraźny sposób wypełnić pustkę spowodowaną brakiem domu rodzinnego, potrzebnych środków do życia, a przede wszystkim brakiem miłości.

W największym jednakże stopniu nasze siostry ewangelizują swoim wyłącznym poświęceniem się Woli Bożej, pogodą ducha, radością z możliwości pełnienia każdego dnia powierzonego posłannictwa, oraz oddaniem się całkowicie na wzór św. Elżbiety i naszych Matek Założycielek.

Komentarze (1)

avatar

To jeszcze aktualne.

Wyślij komentarz