Tanzania

Tanzania jest średniej wielkości krajem położonym w Afryce Wschodniej nad Oceanem Indyjskim. To właśnie w Tanzanii znajdują się trzy z najsłynniejszych cudów Czarnego Kontynentu: Kilimandżaro – dach Afryki, Ngorongoro – określany jako naturalna Arka Noego i wielkie równiny Serengeti słynące z największej na świecie populacji dzikich ssaków. Graniczy z Kenią, Ugandą, Rwandą, Burundi, Kongiem, Zambią, Malawi i Mozambikiem. Na zachodniej granicy kraju znajdują się 3 największe jeziora Afryki i zarazem największe zapasy słodkiej wody tego kontynentu: jezioro Wiktoria, Tanganika i Malawi. Wschodnią granicę kraju wytycza wybrzeże Oceanu Indyjskiego z trzema dużymi przybrzeżnymi wyspami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na usilną prośbę i zaproszenie Księdza Biskupa Ludovicka J. Minde, Ordynariusza Diecezji Kahama, nasze elżbietańskie Zgromadzenie podejmie działalność misyjną w Tanzanii. Już jesienią tego roku ? na przełomie września i października ? wyjadą tam nasze pierwsze Siostry Misjonarki. Nowa placówka w Tanzanii powstanie w miejscowości Maganzo, niedaleko Ushirombo, położonej ok. 100 km na północ od Kahamy.

Z inicjatywy Ks. Biskupa Minde, jako odpowiedź na palącą potrzebę opieki medycznej dla tamtejszej ludności został wybudowany ośrodek – Centrum Medyczne pw. św. Ojca Pio. Na podjęcie obowiązków związanych z jego urządzeniem i kierownictwem wyraziła zgodę Siostra M. Chiara Lipinski ? Radna Prowincjalna i Dyrektorka Szpitala św. Józefa w Berlinie-Tempelhof. Posiada ona odpowiednie wykształcenie, długoletnie doświadczenie pielęgniarskie, staż w sali operacyjnej, a przede wszystkim doświadczenie związane z zarządzaniem szpitala.

Jesteśmy wdzięczni zarówno Siostrze M. Chiarze, jak i Zarządowi Prowincji Niemieckiej za gotowość oraz dyspozycyjność w zaangażowanie się na rzecz nowej posługi misyjnej naszego Zgromadzenia w Afryce. Niedawna podróż do Tanzanii była bardzo ważna. Siostra M. Chiara miała bowiem możliwość zapoznania się na miejscu z zagadnieniami dotyczącymi urządzenia i funkcjonowania Ośrodka Medycznego, który w obecnej chwili znajduje się w stanie surowym. Podczas zwiedzania obiektu wraz z Ks. Biskupem, architektem i dwoma inżynierami mogła wnieść swoje uwagi i życzenia celem dokonania ulepszeń, czy koniecznych zmian. Przeprowadzone też były rozmowy z przedstawicielami Państwowej Służby Zdrowia, zarówno w Ushirombo, jak też w stolicy Dar es Salaam odnośnie otwarcia i prawnego zarejestrowania przez państwo tego Ośrodka Medycznego.

Prace przy budowie Centrum Medycznego, jak i w domu zakonnym ? w porównaniu ze stanem z września ubiegłego roku ? posunęły się wprawdzie do przodu, lecz nie w takim stopniu, w jakim oczekiwałyśmy, a to ze względu na brak środków finansowych. W domu Sióstr przeprowadzano w tym czasie impregnację wiązań dachowych, a w niewielkiej odległości od klasztoru trwała budowa domu z 4 pokojami mieszkalnymi, zapleczem sanitarnym, a także kuchnią dla lekarzy i wolontariuszy. W porę udało się jeszcze nanieść kilka zmian, modyfikacji dotyczących tych obiektów, a główny inżynier odpowiedzialny za ich budowę zapewniał, że za trzy miesiące budynki zostaną oddane do użytku. Za każdym razem wierni z parafii św. Krzyża w Maganzo przyjmowali siostry z wielką serdecznością, z życzliwością, głęboką radością i żywą nadzieją. Przedstawiciele administracji miejskiej i okręgowej zapewnili, że rozwiążą problemy związane z wodą. Obiecano również doprowadzenie energii elektrycznej dla tego regionu. Jednak na razie musimy rozwiązać ten problem przy pomocy generatora i paneli słonecznych. Jest jeszcze dużo do zrobienia i wiele otwartych pytań. Nowa posługa misyjna w Tanzanii jest trudnym i odważnym przedsięwzięciem, na które jednak się decydujemy. W obliczu naglących potrzeb tamtejszej ludności, zdecydowałyśmy się podjąć z odwagą to dzieło zawierzając wszystko całkowicie Bożej Opatrzności.

?RIZIKI KWA MUNGU?. Napis ten w języku Suahili oznacza: BÓG ZATROSZCZY SIĘ; ON WEŹMIE TĘ SPRAWĘ W SWOJE RĘCE. Zawierzamy Bogu i w duchu św. Elżbiety oddajemy do Jego dyspozycji wszystko to, co otrzymaliśmy w darze z Jego ojcowskich dłoni. Naszą przyszłą posługę elżbietańską na kontynencie afrykańskim, a w sposób szczególny nasze Siostry Misjonarki, które przygotowują się do podjęcia nowego zadania, polecamy żarliwej modlitwie Drogich Sióstr i wszystkich, którym zależy na głoszeniu Ewangelii.

 

POWITANIE SIÓSTR W TANZANII, 4 X 2011r.

Wyślij komentarz