Zgromadzenie

  • Kim jesteśmy? – Pełna nazwa naszego Zgromadzenia to: Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Popularna nazwa to: siostry elżbietanki. Siostry Elżbietanki są wspólnotą kontemplacyjno-czynną, na prawie papieskim, powstałą w dniu 27.09.1842r. w Nysie. Inicjatorką była Klara Wolf, a współzałożycielkami Matylda i Maria Merkert oraz Franciszka Werner. Duchowość Elżbietanek opiera się na przykładzie patronki, Św. Elżbiety Węgierskiej, która pielęgnując chorych, usiłowała widzieć w nich zranione członki naszego Pana.
  • Historia – Nasze Zgromadzenie wyrosło na gruncie potrzeb społecznych XIX wieku. Było ono pierwszym rodzimym Zgromadzeniem Ziemi Śląskiej, powstałym po kasacie zakonów przez rząd pruski w 1810r. Jego geneza i rozwój wiąże się ze specyfiką przemian jakie zachodziły na Śląsku na przełomie XVIII/XIX wieku.
  • Św. Elżbieta – Święta Elżbieta (1207-1231) pochodziła z królewskiego rodu węgierskiego. Była córką króla Węgier Andrzeja II (1205 – 1235) i Gertrudy von Andechs – Meran (+1213), siostry św. Jadwigi Śląskiej. Urodziła się w 1207 r.1 jako trzecie z kolei dziecko królewskiej pary. W 1211 r., będąc zaledwie czteroletnim dzieckiem, została zaręczona z synem Hermana, landgrafa Turyngii i przybyła na zamek książęcy w Wartburgu. Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem, jako przyszła małżonka landgrafa Turyngii, wzrastała i wychowywała się w kraju, którym w przyszłości miała władać. Tam też otrzymała staranne wykształcenie, które wpoiło w nią umiłowanie Boga i uwrażliwiło jej serce na potrzeby bliźnich.
  • Bł. Maria Luiza Merkert – Maria Luiza Merkert urodziła się 21.09.1817r. w Nysie na Śląsku Opolskim. W 1842r. razem z trzema mieszkankami Nysy dała początek Zgromadzeniu, którego głównym celem jest pielęgnacja chorych i opuszczonych w ich własnych mieszkaniach. Odznaczała się miłością Boga i bliźniego, wielkim miłosierdziem wobec chorych, ubogich, opuszczonych i sierot, których utożsamiała z Chrystusem.

Komentarze 6 komentarzy

avatar

Szczęść Boże.Proszę o podanie nru konta.Chcę dokonać drobnej wpłaty.

avatar

Już teraz „Bóg zapłać”.
Nasze konto:
56 1240 2959 1111 0000 3125 9817 BANK PEKAO SA

Dodałam w zakładce „kontakt”.
Pozdrawiam:)

avatar

bóg zapłać pomogłście mi w zadaniu domowym 🙂

avatar

😀
Pozdrawiamy Katechetę:)

avatar

Szczęść Boże.
Pragnę tą drogą kolejny raz podziękować z całego serca za modlitwę w mojej intencji przed siedmiu laty (IV 2011), a w zasadzie teraz to za pierwsze wspaniałe owoce tej modlitwy i za łaski płynące dzięki niej coraz bardziej obficie.
Niechaj Bóg błogosławi Wszystkim Siostrom i całemu Zgromadzeniu we wszelkich prowadzonych i podejmowanych działaniach, a przez wstawiennictwo Bł. Marii Luizy Merkert i św. Elżbiety Węgierskiej niech Matka Boża wyprasza nieustannie błogosławieństwo i opiekę Pana Jezusa Chrystusa, na Bożą Chwałę. Niech Duch św. oświeca i prowadzi.
Urszula Barańska.

avatar

Pozdrawiamy w dniu wspomnienia naszej BŁOGOSŁAWIONEJ MATKI Marii Luizy Merkert. Niech nadal wyprasza u Boga potrzebne łaski. +

Wyślij komentarz