Świętujmy kolejne URODZINY

Dziś nasze Zgromadzenie obchodzi kolejną rocznicę urodzin… Powstało w Nysie dokładnie 169 lat temu… Kiedy nasze Matki Załozycielki wybierały dzień w którym poświęcić miały siebie i swoje dzieło Najświetszemu Sercu Pana Jezusa nie bez powodu zdecydowały się na 27 września, kiedy w Kościele obchodzono wspomnienie świętych lekarzy: Kosmy i Damiana… Dziś wspomnienie przypada dzień wcześniej, ale dla każdej z nas właśnie dzień dzisiejszy przypomina o tym, dlaczego właśnie im nasze pierwsze siostry chciały powierzyć nowopowstające dzieło…

Przeczytaj życzenia Matki Generalnej…

Kim byli Kosma i Damian?

Żyli w III?IV wieku, w czasach wielkich prześladowań chrześcijan. Byli lekarzami i należeli do tzw. anargytów (z greckiego anargyroi, wrogowie pieniądza), którzy dosłownie realizowali zachętę Jezusa: ?Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie?. W efekcie służyli innym swoimi umiejętnościami, nie przyjmując za to nigdy żadnego wynagrodzenia. Kosma i Damian byli na tyle dobrymi lekarzami, że ich sława szybko się rozniosła. Nie tylko z powodu ich zdolności, ale dlatego, że jako ?wrogowie pieniądza? troszczyli się w równym stopniu o wszystkich. A że biedni byli wówczas najbardziej pozbawieni opieki medycznej, Kosma i Damian zajęli się szczególnie nimi. Widząc ich pracę i świadectwo, wielu chorych nawracało się na chrześcijaństwo.

Historia niestety z trudem weryfikuje to, co wiemy o świętych bliźniakach dzięki tradycji. Co więcej, tradycje są trzy. Pierwsza pochodzi z Azji Mniejszej. Bracia lekarze zginęli męczeńsko około 300 r. w Cyrze. Tam też znajduje się ich grób, świadek wielu cudów i uzdrowień. O drugiej parze bliźniaków Kosmie i Damianie mówi podanie arabskie. Ci najmniej korzystali z ziół i lekarstw, uzdrawiając przede wszystkim mocą Chrystusa. Zginęli śmiercią męczeńską w Cylii, a ikona z ich relikwiami znajduje się w soborze Świętej Trójcy w Hajnówce. Trzecia tradycja mówi o bliźniakach, którzy leczyli i propagowali chrześcijaństwo w Rzymie. Ci nie zginęli w wyniku prześladowań, lecz z rąk ich własnego nauczyciela, który pozazdrościł im większej sławy. Niewykluczone, że istniały po prostu trzy pary braci bliźniaków o imionach Kosma i Damian. Wszyscy lekarze, nie biorący pieniędzy za leczenie, wszyscy zginęli w okresie prześladowań chrześcijan. Która para to prekursorzy, a kim byli naśladowcy (i z tego powodu przyjęli podobne imiona) ? tego nie wiemy.

 

 

Wyślij komentarz